NAPOMENA:
Na osnovu člana 284. Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24 od 15. marta 2005), odredbe kolektivnog ugovora koji je na snazi na dan stupanja na snagu ovog zakona, a koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom, ostaju na snazi do zaključivanja kolektivnog ugovora u skladu sa ovim zakonom.
Odredbe opšteg i posebnih kolektivnih ugovora zaključenih pre 21. decembra 2001. godine, a koje su na snazi na dan stupanja na snagu ovog zakona i koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom ostaju na snazi do zaključivanja kolektivnih ugovora u skladu sa ovim zakonom, a najduže šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
-----------------------------------
Na osnovu člana 123. stav 2. tačka 5) Zakona o radnim odnosima ("Službeni glasnik RS", broj 55/96),
Vlada Republike Srbije i Republički odbor Sindikata radnika državne uprave, pravosuđa i društvenih organizacija Srbije, zaključuju
POSEBAN
KOLEKTIVNI UGOVOR ZA DRŽAVNE ORGANE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 23 od 29. juna 1998, 11/09)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim kolektivnim ugovorom (u daljem tekstu: Ugovor), bliže se uređuju određena prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih u ministarstvima, posebnim organizacijama, Narodnoj skupštini, Generalnom sekretarijatu predsednika Republike, Ustavnom sudu, Vladi, sudovima, javnim tužilaštvima, Republičkom javnom pravobranilaštvu, organima za prekršaje i drugim republičkim organima i organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave (u daljem tekstu: organi).
Član 1a
Na prava i obaveze iz radnog odnosa zaposlenih u organima teritorijalne autonomije i organima lokalne samouprave, kao i na pojedina pitanja od značaja za učesnike ovog ugovora, primenjuju se odredbe Aneksa ovog kolektivnog ugovora - koji čini sastavni deo ovog kolektivnog ugovora.
Ovaj ugovor neposredno se primenjuje.
II. ODMORI I ODSUSTVA
1. Godišnji odmori
Član 2.
Dužina godišnjeg odmora utvrđuje se tako što se zakonski minimum uvećava:
1) po osnovu doprinosa u radu, odnosno složenosti poslova radnog mesta:
- do pet radnih dana za zaposlene sa visokom stručnom spremom;
- do tri radna dana za zaposlene sa višom stručnom spremom;
- do dva radna dana za zaposlene doIV stepena stručne spreme.
2) po osnovu uslova rada:
- do četiri radna dana za zaposlene koji obavljaju poslove pod posebnim uslovima rada u skladu sa ovim ugovorom;
- do tri radna dana za zaposlene koji pretežno obavljaju poslove izvan službenih prostorija.
3) po osnovu radnog iskustva za:
- tri radna dana preko 20 godina radnog iskustva;
- dva radna dana od 10-20 godina radnog iskustva;
- jedan radni dan do 5 godina radnog iskustva.
4) po osnovu odgovornosti za poslove radnog mesta:
- do tri radna dana načelnicima odeljenja i šefovima računovodstva;
- do dva radna dana šefovima odseka i rukovodiocima grupe;
- do jednog radnog dana za ostale zaposlene.
5) po osnovu rezultata rada za:
- tri radna dana za zaposlene ocenjene ocenom "naročito se ističe";
- dva radna dana za zaposlene ocenjene ocenom "ističe se".
Godišnji odmor ne može trajati duže od zakonom utvrđenog maksimuma.
Zaposlenom koji radi skraćeno radno vreme na radnom mestu s posebnim uslovima rada godišnji odmor uvećava se za 10 radnih dana.
Funkcioner koji rukovodi organom donosi plan korišćenja godišnjih odmora, na osnovu potreba organa i izjavljene volje zaposlenih.
Vreme korišćenja godišnjeg odmora utvrđuje se rešenjem funkcionera koji rukovodi organom ili lica koje ovlasti.
2. Plaćeno odsustvo
Član 3.
Zaposleni u državnom organu koji nema položaj državnog službenika ili nameštenika ostvaruje pravo na plaćeno odsustvo pod istim uslovima i u trajanju u kome to pravo ostvaruju državni službenici i nameštenici u državnom organu.
3. Neplaćeno odsustvo
Član 4.
Zaposleni u državnom organu koji nema položaj državnog službenika ili nameštenika ostvaruje pravo na neplaćeno odsustvo pod istim uslovima i u trajanju kao i državni službenici i nameštenici u državnom organu.
Rukovodilac organa rešenjem odobrava korišćenje i dužinu neplaćenog odsustva.
III. BEZBEDNOST I ZDRAVLjE NA RADU
Član 5.
Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi rad na radnom mestu i u radnoj okolini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu - u skladu sa zakonom i podzakonskim opštim aktima.
Zaposleni je dužan da postupa u skladu sa utvrđenim dužnostima i, na propisani način, koristi utvrđena prava i mere u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu u cilju zaštite svog, kao i života i zdravlja ostalih zaposlenih.
Bezbednost i zdravlje na radu zaposleni ostvaruju shodnom primenom odredaba Posebnog kolektivnog ugovora za državne organe ("Službeni glasnik RS", broj 95/08), ako ovim kolektivnim ugovorom nije drukčije određeno.
Čl. 6-8.
(Brisani)
IV. DISCIPLINSKA I MATERIJALNA ODGOVORNOST
Član 9.
Novčana kazna može se izreći pored slučajeva utvrđenih zakonom i u slučaju:
1) odbijanja zaposlenog da izvrši lekarski pregled radi utvrđivanja zdravstvene radne sposobnosti koja je uslov za rad na određenom radnom mestu;
2) prikrivanja materijalne štete.
Član 10.
Postojanje štete, okolnosti pod kojima je ona nastala, njenu visinu odnosno paušalni iznos štete, ko je štetu prouzrokovao i kako se nadoknađuje, utvrđuje posebna komisija koju obrazuje rukovodilac organa.
Član 11.
Ako je zaposleni u takvom materijalnom položaju da bi isplata naknade štete dovela njega i njegovu porodicu ispod egzistencijalnog minimuma, visina naknade štete se smanjuje do nivoa prema kome isplata štete ne bi ugrozila egzistencijalni minimum.
Egzistencijalni minimum nastupa kada zaposleni i članovi njegove porodice imaju po članu domaćinstva mesečni prihod koji je manji od minimalne zarade.
Rešenje o smanjenju naknade štete donosi rukovodilac organa.
V. OSTALA PRIMANjA
Član 12.
Zaposleni u državnom organu koji nema položaj državnog službenika ili nameštenika ostvaruje pravo na solidarnu pomoć i jubilarnu nagradu pod istim uslovima i u visini kao i državni službenici i nameštenici u državnom organu.
Član 13.
(Brisan)
Čl. 14. i 15.
(Brisani)
VII. POSTUPAK MIRNOG REŠAVANjA SPOROVA
Član 16.
Na postupak mirnog rešavanja sporova shodno se primenjuju odredbe Posebnog kolektivnog ugovora za državne organe ("Službeni glasnik RS", broj 95/08), ako ovim kolektivnim ugovorom nije drukčije određeno.
Čl. 17-19.
(Brisani)
VIII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 20.
Ovaj ugovor zaključuje se na neodređeno vreme, a može prestati sporazumom učesnika ili otkazom.
U slučaju otkaza ovaj ugovor se primenjuje najduže šest meseci od dana podnošenja otkaza, kada Ugovor prestaje da važi.
Predlog za izmenu i dopunu Ugovora može da podnese svaki potpisnik, u pismenom obliku.
Potpisnici ovog ugovora dužni su da se u roku od 15 dana od prijema predloga za izmenu i dopunu izjasne o predlogu.
Član 21.
Danom stupanja na snagu ovog ugovora prestaje da važi Poseban kolektivni ugovor za državne organe ("Službeni glasnik RS", br. 37/92 i 36/93).
Član 22.
Ovaj ugovor stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
ANEKS
POSEBNOG KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA DRŽAVNE ORGANE
1. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Na prava i obaveze iz radnog odnosa zaposlenih u organima teritorijalne autonomije i organima lokalne samouprave (u daljem tekstu: organi), način ostvarivanja tih prava, postupak praćenja primene ovog aneksa, međusobne odnose, kao i na sva ostala pitanja od značaja za učesnike ovog ugovora, primenjuju se odredbe ovog aneksa, ako zakonom nije drukčije određeno.
Član 2.
Zaposleni, u smislu ovog aneksa jesu lica koja su u skladu sa zakonom zasnovala radni odnos u organima teritorijalne autonomije, odnosno, organima jedinica lokalne samouprave.
Poslodavac, u smislu ovog aneksa je jedinica teritorijalne autonomije, odnosno jedinica lokalne samouprave čija prava i dužnosti vrši rukovodilac nadležnog organa (u daljem tekstu: rukovodilac).
Član 3.
Kolektivni ugovor kod poslodavca zaključuju nadležni organ i ovlašćeni predstavnik reprezentativnog sindikata zaposlenih kod poslodavca, u skladu sa zakonom.
Reprezentativnim sindikatom kod poslodavca, u smislu ovog aneksa, smatra se sindikalna organizacija čija je reprezentativnost utvrđena u skladu sa odredbama Zakona o radu.
1.1. Osnovna prava zaposlenih
Član 4.
Zaposleni ima pravo na odgovarajuću platu, bezbednost i zdravlje na radu, zdravstvenu zaštitu, zaštitu ličnog integriteta i druga prava u slučaju bolesti ili gubitka radne sposobnosti, materijalno obezbeđenje za vreme privremene nezaposlenosti, kao i pravo na druge oblike zaštite, u skladu sa z