Ovim zakonom uređuje se pravo na nagradu, naknade, troškove za vršenje poslaničke dužnosti i ostala primanja narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije (u daljem tekstu: Skupština).
Član 2.
Narodni poslanici imaju pravo na:
- nagradu za rad u Skupštini (u daljem tekstu: nagrada),
- troškove za vršenje poslaničke dužnosti (poslanički dodatak),
- besplatan prevoz, dnevnice i naknadu troškova prenoćišta, i
- druge naknade i ostala primanja predviđena ovim zakonom.
Član 3.
Narodni poslanik, za koga, na predlog Odbora za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja, Narodna skupština odluči da bude na stalnom radu u Narodnoj skupštini i zbog toga prestaje da ostvaruje lični dohodak u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji ili od samostalne delatnosti, ima pravo na platu u stalnom mesečnom iznosu.
Narodni poslanik ostvaruje pravo na platu u Narodnoj skupštini do isteka mandata, ukoliko ne zatraži da mu u toku trajanja mandata to pravo prestane.
Bliže kriterijume o obimu i vrsti radnog angažovanja na osnovu kojih se utvrđuje koji narodni poslanici ispunjavaju uslove da budu na stalnom radu u Narodnoj skupštini donosi Odbor za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja.
Član 4.
Narodni poslanik, za koga, na predlog Odbora za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja, Skupština odluči da bude na stalnom radu u Skupštini i zbog toga prestane da ostvaruje lični dohodak u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji ili od samostalne delatnosti, ima pravo na nagradu u stalnom mesečnom iznosu.
Narodni poslanik ostvaruje pravo na nagradu u Skupštini do isteka mandata, ukoliko ne zatraži da mu u toku trajanja mandata to pravo prestane.
Član 4a.
Narodnom poslaniku za koga Narodna skupština odluči da bude na stalnom radu u Narodnoj skupštini, miruje radni odnos, odnosno penzija, do kraja mandata, ukoliko narodni poslanik drugačije ne odluči.
Član 5.
Narodni poslanik koji nije na stalnom radu u Narodnoj skupštini ima pravo na nagradu u visini razlike između punog iznosa plate narodnog poslanika koji je na stalnom radu u Narodnoj skupštini i zarade koju ostvaruje u radnom odnosu ili penzije.
Obim radnog angažovanja narodnih poslanika koji nisu na stalnom radu u Narodnoj skupštini regulisaće se odgovarajućim zakonom ili odlukom.
Narodni poslanik koji ostvaruje zaradu od samostalne delatnosti i zemljoradnik ima pravo na nagradu u iznosu koji odredi Odbor za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja, a najviše do iznosa plate narodnog poslanika koji je na stalnom radu u Skupštini.
Član 6.
Visina plata, odnosno nagrada narodnih poslanika određuje se na osnovu prosečne zarade po zaposlenom isplaćene za prethodni mesec u Republici, a prema objavljenim podacima republičke organizacije za poslove statistike, primenom utvrđenih koeficijenata.
Odbor za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja, kada se ukaže potreba (ograničenje visine ličnih dohodaka, raspoloživa sredstva za lične dohotke, potreba ujednačavanja osnovice za obračun ličnih dohodaka kod svih republičkih organa i sl.), može utvrditi niži osnov za obračun visine plata, odnosno nagrada narodnih poslanika od osnova utvrđenog u stavu 1. ovog člana.
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Na osnovu Zakona o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/01) prestao je da važi član 6. ovog zakona.
-------------------
Član 7.
Nagrada narodnom poslaniku umanjuje se kada, u toku meseca neopravdano izostane sa jedne četvrtine sednica Skupštine ili odbora - za 25%, odnosno sa polovine sednica - za 50%.
Narodni poslanik koji neopravdano izostane sa više od polovine sednica u toku meseca nema pravo na nagradu.
Član 8.
Koeficijent za obračun plata narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini utvrđeni su zakonom.
Za predsednike poslaničkih grupa i predsednike stalnih komisija Narodne skupštine utvrđuju se koeficijent za obračun njihove plate u visini 4,80.
Narodnom poslaniku na stalnom radu u Narodnoj skupštini i narodnom poslaniku iz prethodnog stava ovog člana isplaćuje se deo plate, odnosno nagrada za radni staž do 0,5% od visine pripadajuće plate, odnosno nagrade - za svaku započetu godinu radnog staža, a najviše 20%.
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Na osnovu člana 78. Zakona o radnim odnosima u državnim organima ("Službeni glasnik RS", br. 48/91) prestale su da važe odredbe o koeficijentima:
- predsednika i potpredsednika Narodne skupštine,
- predsednika i zamenika predsednika stalnog radnog tela Narodne skupštine,
- narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini.
-------------------
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Na osnovu Zakona o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/01) prestao je da važi član 8. ovog zakona.
-------------------
Član 8a.
U skladu sa zakonom, Odbor za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja može utvrditi za narodne poslanike sa najnižim utvrđenim koeficijentom za obračun plate odnosno nagrade, da se koeficijent određen zakonom uveća do 10%.
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Na osnovu Zakona o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/01) prestao je da važi član 8a. ovog zakona.
-------------------
Član 9.
Narodni poslanik ima pravo na poslanički dodatak u mesečnom paušalnom iznosu, za vršenje poslaničke dužnosti u izbornoj jedinici, u visini od 40% od punog iznosa nagrade poslanika.
Član 10.
Za vreme zasedanja Skupštine i njenih odbora narodni poslanik, koji učestvuje u njihovom radu, ima pravo na dnevnicu u visini od 8% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici, isplaćene u poslednja tri meseca.
Narodni poslanik sa užeg područja grada Beograda ima pravo na polovinu dnevnice, ako zasedanje Skupštine ili odbora traje duže od pet sati u toku dana.
Posebnom zakonom Odbor za administrativna i mandatno-imunitetna pitanja odrediće se broj dnevnica i drugi troškovi u zavisnosti od udaljenosti prebivališta narodnog poslanika od Beograda.
Član 11.
Dnevnica za službeni put u zemlji pripada narodnom poslaniku kada po službenom zadatku, na osnovu izdatog putnog naloga, treba van mesta stanovanja da obavi određeni posao za potrebe Skupštine ili odbora Skupštine čiji je član.
Putni nalog za službeni put u zemlji izdaje sekretar Skupštine ili lice koje on za to ovlasti.
Član 12.
Dnevnica za službeni put u zemlji obračunava se od časa polaska na službeni put do časa povratka sa službenog puta.
Polovina dnevnice isplaćuje se za vreme od 8 do 12 časova, a cela dnevnica za vreme od 12 do 24 časa provedena na službenom putu.
Član 13.
Dnevnica za službeni put u zemlji isplaćuje se u visini od 8% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici isplaćene u poslednja tri meseca.
Član 14.
Dnevnica za službeni put u inostranstvo pripada narodnom poslaniku u visini i na način koji propiše nadležni državni organ.
Odluku o potrebi službenog puta u inostranstvo donosi predsednik Skupštin