O ROBI ZA IZLAGANjE ILI UPOTREBU NA IZLOŽBAMA , SAJMOVIMA, KONGRESIMA I SLIČNIM MANIFESTACIJAMA
Zakon o obligacionim odnosima (SCG)Izlaganje robe
Pravilnik o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem (RS)714573 Komunalna taksa za korišćenje vitrina radi izlaganja robe van poslovne prostorije
Uredba o vrsti, količini i vrednosti robe na koju se ne plaćaju uvozne dažbine, rokovima, uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina (RS)Radi korišćenja povlastice iz stava 1. ovog člana korisnik povlastice carinskom organu podnosi pismeni zahtev za oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina u kojem će naznačiti firmu izlagača , ime lica na koje glasi izlagački karton i vrstu, količinu i vrednost robe koja se uvozi, odnosno prima iz inostranstva radi uobičajene raspodele ili potrošnje na sajmu, odnosno izložbi .
1) uzorci strane robe izložene na međunarodnom sajmu ili izložbi u zemlji ili uzorci napravljeni od takve robe , pod uslovom:
Uredba o carinski dozvoljenom postupanju s robom (RS)Odredbe stava 1. ovog člana odnose se na izložbe , sajmove i druge javne priredbe trgovinskog, industrijskog, poljoprivrednog ili zanatskog karaktera, osim onih koje se organizuju u privatne svrhe u trgovačkim radnjama ili prostorijama radi prodaje strane robe , za vreme čijeg održavanja roba ostaje pod carinskim nadzorom.
Carinski organ odobrava privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina za uzorke robe , koji se uvoze u odgovarajućim količinama, i to isključivo za izložbu ili izlaganja u carinskom području Republike Srbije.
Carinski organ odobrava privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina za robu namenjenu izlaganju ili korišćenju na javnoj manifestaciji, koja nije isključivo organizovana radi komercijalne prodaje robe , ili dobijenu na takvim manifestacijama iz robe stavljene u postupak.
Carinski organ odobrava privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina za robu radi izlaganja , ako istu nije moguće uvesti kao uzorke, i pošiljalac želi da je proda, a primalac robe se nakon izlaganja može odlučiti da je kupi.
Carinski organ, ako odluči da robu ne izloži prodaji, odmah obavlja formalnosti potrebne za određivanje robi carinski dozvoljenog postupanja ili upotrebe propisanih u članu 5. tačka 13. alineja prva, druga, treća i četvrta Carinskog zakona.
Carinarnica, za carinsku robu koja se izlaže javnoj prodaji, sastavlja spiskove robe po vrsti, trgovačkom nazivu i količini.
Carinarnica, radi pregleda, merenja i procene vrednosti carinske robe koja se izlaže javnoj prodaji, kao i radi provere da li su se stekli uslovi za prodaju te robe , obrazuje komisiju od tri člana, a po potrebi može angažovati i veštaka.
Komisija iz stava 3. ovog člana dužna je da utvrdi da li carinska roba navedena u spiskovima odgovara podacima iz isprava po kojima je carinarnica robu primila, oduzela ili na drugi način preuzela. Komisija o svom radu sastavlja zapisnik. Ako utvrdi da se stanje robe u pogledu kakvoće ili količine ne slaže s podacima iz navedenih isprava, komisija je dužna da to konstatuje u zapisniku, kao i da su se stekli uslovi predviđeni zakonom za izlaganje carinske robe prodaji.
Posle izvršenog pregleda, merenja i procenjivanja vrednosti carinske robe komisija iz člana 648. stav 3. ove uredbe utvrđuje početnu cenu carinske robe koja se izlaže javnoj prodaji.
Oglas o javnoj prodaji sadrži: uslove javne prodaje, podatke o vrsti i stanju carinske robe , početnu cenu carinske robe , dan, čas i mesto održavanja javne prodaje, visinu i način polaganja kaucije za učestvovanje u javnoj prodaji, kao i dan, čas i mesto na kome se može razgledati carinska roba koja se izlaže prodaji.
Na javnoj prodaji mogu učestvovati sva lica. Ako je posebnim propisom predviđena obaveza posebne registracije, odnosno ispunjenje posebnih uslova za promet ili upotrebu carinske robe koja se izlaže javnoj prodaji, na javnoj prodaji mogu učestvovati samo tako registrovana lica, odnosno lica koja ispunjavaju propisane posebne uslove.
Zakon o žigovima (RS)Podnosilac prijave koji je u roku od tri meseca pre podnošenja prijave upotrebio određeni znak za obeležavanje robe , odnosno usluga na izložbi ili sajmu međunarodnog karaktera u Republici Srbiji ili u drugoj zemlji članici Pariske unije ili Svetske trgovinske organizacije, može u prijavi tražiti priznanje prava prvenstva od dana prve upotrebe tog znaka.
Zakon o trgovini (RS)Sajam je posebna tržišna institucija koja se bavi organizovanjem sajamskih privrednih izložbi , kao i pružanjem pratećih usluga, a naročito iznajmljivanja, projektovanja i pripremanja izložbenih mesta u sajamskom prostoru, skladištenja robe ili izdavanja skladišnog prostora, organizovanja ili obavljanja prevoza robe za izlagače , utovara, istovara i pakovanja robe , marketinških, ugostiteljskih i drugih usluga u vezi sa organizovanjem sajamskih privrednih izložbi .
Sajamska izložba iz stava 1. ovog člana predstavlja izlaganje robe u tačno određenom vremenskom periodu, na prostoru posebne namene (sajamski prostor, sajmište), od strane određenog izlagača , radi njenog predstavljanja i upoznavanja zainteresovanih kupaca sa tom robom, odnosno uslugama koje taj izlagač nudi.
Ostale privredne izložbe su izložbe robe /usluga, privremenog ili povremenog karaktera, van sajamskog prostora.
Veletržnica je posebna tržišna institucija koja se bavi organizovanjem trgovine na veliko, putem uređivanja, održavanja i izdavanja specijalizovanog prostora za izlaganje i prodaju voća, povrća i drugih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, ostale robe široke potrošnje, kao i pružanje pratećih usluga, a naročito skladištenje robe , njena dorada, prerada, pakovanje i druge usluge u vezi sa rukovanjem i prevozom.
Zabranom iz stava 1. ovog člana nalaže se povlačenje iz prometa ili se zabranjuje stavljanje u promet, uključujući nuđenje, izlaganje , isporučivanje i činjenje dostupnim robe , odnosno na drugi način onemogućava promet robe koja je predmet zabrane.
4) obavlja delatnost robne berze, sajma, organizatora ostalih privrednih izložbi i tradicionalnih manifestacija, pijace, veletržnice, javnog nadmetanja ili aukcijske kuće, suprotno čl. 21. do 28. ovog zakona;
Odluka o adekvatnosti kapitala banke (RS)Izuzetno od stava 4. ove tačke, u slučaju repo i reverse repo transakcija i transakcija davanja ili uzimanja u zajam hartija od vrednosti ili robe , banka može da procenjuje kreditni rizik koji proizlazi iz neto izloženosti ako primenjuje tehnike za ublažavanje kreditnog rizika.
C = vrednost hartije od vrednosti ili robe koja je kupljena, uzeta u zajam ili primljena, ili gotovine koja je uzeta u zajam ili primljena po osnovu izloženosti ,
Banka koja primenjuje FIRB pristup dužna je da izloženostima nastalim po osnovu repo i reverse repo transakcija ili transakcija davanja i uzimanja u zajam hartija od vrednosti ili robe dodeljuje M parametar od pola godine, a svim ostalim izloženostima M parametar od dve i po godine.
... izloženosti po osnovu potpuno ili pretežno obezbeđenih transakcija finansijskim derivatima navedenim u Prilogu 3, kao i po osnovu potpuno ili pretežno obezbeđenih transakcija kreditiranja trgovine hartijama od vrednosti koje su predmet standardizovanih sporazuma o netiranju - M parametar se računa kao ponderisani prosek preostale ročnosti transakcija i iznosi najmanje deset dana; za izloženosti ... robe ...
Pod pojmom špediterskih usluga ugovorne strane podrazumevaju organizaciju svih vrsta otprema (doprema morskim, rečnim, suvozemnim i vazdusnim putem u prometu sa inostranstvom), organizaciju svih otprema u loko prometu, organizaciju pretovarnih manipulacija, uskladištenje robe u vlastitim ii unajmljenim skladištima, organizaciju dopreme i otpreme robe na sajmovima i izložbama , pakovanje i izradu ambalaže, unajmljivanje brodskog i avionskog prostora, učestvovanje kod sklapanja Ugovora i
Korisnik usluga se obavezuje da će organizaciju transporta i carinjenje robe koje su predmet izlaganja na izložbama i sajmovima u inostranstvu poveriti špediteru.