Zahtev za zaštitu zakonitosti podiže Republički javni tužilac u roku od tri meseca od dana dostavljanja presude.
Zakonik o krivičnom postupku (RS)2) "okrivljeni" je lice protiv koga je podignuta optužnica koja još nije potvrđena, ili protiv koga je podnet optužni predlog, privatna tužba ili predlog za izricanje mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja, a glavni pretres ili ročište za izricanje krivične sankcije još nije određeno, odnosno izraz koji služi kao opšti naziv za osumnjičenog, okrivljenog, optuženog i osuđenog;
Optužnica se podiže u roku od 15 dana od kada je završena istraga. U naročito složenim predmetima ovaj rok se može na osnovu odobrenja neposredno višeg javnog tužioca produžiti za još 30 dana.
Ako javni tužilac ne podigne optužnicu u roku iz stava 2. ovog člana i ne izjavi da odustaje od krivičnog gonjenja, okrivljeni, njegov branilac i oštećeni mogu u roku od osam dana od dana isteka roka za podnošenje optužnice da podnesu prigovor neposredno višem javnom tužiocu . Ako oštećeni nije obavešten o završetku istrage (član 310. stav 1.) može da podnese prigovor u roku od tri meseca od dana kada je javni tužilac doneo naredbu o završetku
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ako je optužnica podignuta za krivično delo za koje je propisana kazna zatvora do dvanaest godina i ako predsednik veća smatra da s obzirom na prikupljene dokaze, sporna činjenična i pravna pitanja ili složenost predmeta održavanje pripremnog ročišta nije potrebno, naredbom će odrediti glavni pretres.
Zakon o pomorskoj i unutrašnjoj plovidbi (RS)Kad se traži brisanje zabeležbe spora zbog toga što tužba za brisanje nije podignuta u rokovima određenim u čl. 376. i 380. ovog zakona, stvarno nadležni redovni sud postupiće shodno odredbama člana 357. st. 2. i 3. ovog zakona.
Zakon o državnoj pripadnosti i upisu plovila (RS)Kada se traži brisanje zabeležbe spora zbog toga što tužba za brisanje nije podignuta u rokovima određenim u čl. 136. i 140. ovog zakona, organ koji vodi upisnik brodova postupiće shodno odredbama člana 126. st. 2. i 3. ovog zakona.
Porodični zakon (RS)Rokovi za podizanje tužbi predviđeni ovim zakonom primenjivaće se na sve slučajeve u kojima rokovi nisu istekli po odredbama ovog zakona.
Zakon o prekršajima (RS)Zahtev za zaštitu zakonitosti podiže republički javni tužilac u roku od tri meseca od dana dostavljanja presude.
Zakon o parničnom postupku (SCG)Protiv pravnosnažne sudske odluke državni, odnosno javni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti u roku od tri meseca.
Protiv odluke iz stava 1. ovog člana donesene u drugom stepenu, protiv koje su stranke izjavile reviziju, državni, odnosno javni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti samo u roku od 30 dana od dana kad mu je dostavljena revizija one stranke čija mu je revizija ranije dostavljena (član 390. stav 1).
Protiv pravnosnažne sudske odluke donesene u sporu koji se odnosi na ugovor o prometu nepokretnosti, državni, odnosno javni tužilac može u roku od dve godine podići zahtev za zaštitu zakonitosti zbog toga što je ugovor po svojoj sadržini ili cilju protivan prinudnim propisima, javnom poretku i pravilima morala. Ovaj rok računa se od dana pravnosnažnosti odluke, a ako je protiv odluke bila izjavljena revizija - od dana donošenja odluke revizijskog suda kojom je postupak
Savezni državni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti u roku od tri meseca.
1) ako protiv pravnosnažne odluke nije bila izjavljena revizija niti podignut zahtev za zaštitu zakonitosti iz člana 401. ovog zakona - od isteka roka za podizanje zahteva za zaštitu zakonitosti nadležnog državnog, odnosno javnog tužioca u republici (član 401);
Savezni državni tužilac ne može podići zahtev za zaštitu zakonitosti pre isteka roka za izjavljivanje revizije, odnosno podizanje zahteva za zaštitu zakonitosti iz člana 401. ovog zakona, a ako ti pravni lekovi budu podneseni, ne može podići zahtev pre nego što nadležni sud o njima donese odluku.
Izuzetno od odredbe stava 3. ovog člana, ako nadležni državni, odnosno javni tužilac u republici izjavi da neće podići zahtev za zaštitu zakonitosti, savezni državni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti po isteku rokova u kojima su reviziju mogle izjaviti stranke, a ako revizija nije dozvoljena, zahtev može podići od dana označenog u članu 401. stav 2. ovog zakona.
Pravo zahtevati izvršenje pravnosnažne sudske odluke kojom je usvojen otkaz ugovora o korišćenju stana i naloženo iseljenje, zastareva po opštim pravilima Zakona o obligacionim odnosima, ako zakonom nije drukčije određeno. Ako zakonom nije propisan rok u kome se može podići tužba za otkaz ugovora o korišćenju stana, pravo na otkaz prestaje po isteku razumnog roka od prestanka razloga za otkaz, kao i kad je davalac stana na korišćenje (odnosno samoupravna interesna zajednica
...Rok za podizanje tužbe za pobijanje dužnikovih pravnih radnji kada se radi o besteretnom raspolaganju je tri godine.
...Rok za podnošenje tužbe radi naknade štete prema Zakonu o javnom informisanju ističe protekom 6 meseci. Međutim, ako poslednji dan roka pada u nedelju ili u neki drugi dan kada sud ne radi, rok ističe protekom prvog narednog radnog dana, saglasno odredbi iz stava 4. člana 103. ZPP-a ("Službeni glasnik RS", broj 72/2011) koji je stupio na snagu 1. 2. 2012. godine. Navedena odredba primenjuje se i na rok u kome se po posebnim propisima mora podići tužba .
...U slučaju kada je podignuta privatna tužba zbog krivičnog dela uvrede, okrivljeni može do završetka glavnog pretresa (dakle i po isteku roka od tri meseca) podići protivtužbu za uvredu koja mu je naneta istom prilikom.
...Radnju prenosa osnivačkog uloga ugovorom bez naknade moguće je pobijati tužbom za pobijanje dužnikovih pravnih radnji u zakonom predviđenim rokovima za podizanje tužbe .
...Početak roka za podizanje tužbe radi poništaja ugovora o kupoprodaji zbog povrede prava preče kupovine računa se od datuma kada su potpisi ugovarača overeni pred sudom. Računanje roka vrši se primenom odredbi čl. 106. i 107. Zakona o parničnom postupku.
...Pravo zahtevati izvršenje pravnosnažne sudske odluke kojom je usvojen otkaz ugovora o korišćenju stana i naloženo iseljenje, zastareva po opštim pravilima Zakona o obligacionim odnosima, ako zakonom nije drukčije određeno. Ako zakonom nije propisan rok u kome se može podići tužba za otkaz ugovora o korišćenju stana, pravo na otkaz prestaje po isteku razumnog roka od prestanka razloga za otkaz, kao i kad je davalac stana na korišćenje (odnosno samoupravna interesna zajednica stanovanja)
...... tuženog kojom odbija njegovo mešanje u sporu, umešač ima pravo da izjavi žalbu protiv takve odluke.Protiv navedenih sudskih odluka Savezni državni tužilac je u zakonskom roku podigao zahtev za zaštitu zakonitosti zbog povrede saveznog procesnog i materijalnog zakona sa predlogom da se pobijane presude ukinu i predmet vrati prvostepenom sud u na ponovno odlučivanje.Zahtev je osnovan.sud je obavezan da umešaču na strani tuženog ... tuženog ...
...Rok za podizanje zahteva za zaštitu zakonitosti republičkog odnosno pokrajinskog javnog tužioca , u stvarima gde je revizija odbačena kao nedopuštena u smislu član 368.Zakona o parničnom postupku iz 1957.godine, teče od dostavljanja strankama revizijskog rešenja i iznosi tri meseca, za zahteve koji se ulažu posle 30.VI 1977.godine.
...... tužba podignuta za krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina mora se tretirati kao zahtev za sprovođenje istrage, i veće nije ovlašćeno odbaciti takvu privatnu tužbu primenom člana 271. ZKP kad rešava povodom neslaganja predsednika prvostepenog veća sa privatnom tužbom ."Osnovano se u žalbi privatnog tužioca ... tužbu ... roka ... za ... za ... tužba ... za optužnicu ...
...Rokovi za podizanje tužbi predviđeni Porodičnim zakonom primenjuju se na sve slučajeve u kojima rokovi nisu istekli po odredbama ovog zakona.
...Protiv pravnosnažne odluke donesene u drugom stepenu, protiv koje revizija nije dozvoljena, republički javni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti u roku od tri meseca
...Protiv pravnosnažne odluke donesene u drugom stepenu protiv koje revizija nije dozvoljena republički javni tužilac može podići zahtev za zaštitu zakonitosti u roku od tri meseca
...Subjektivni uslov, saznanje za nepovoljno ekonomsko-finansijsko stanje dužnika, ispunjen je samom činjenicom da su devizne štedne uloge tuženi podigli pre isteka roka oročavanja, i ako je bila ugovorena visoka kamata, pa je podizanje štednih uloga pre ugovorenog roka dospeća izvršeno zbog saznanja tuženih za nepovoljno ekonomsko-finansijsko stanje, a ne zbog ekonomskih motiva.
...Pretpostavlja se da je tuženi znao, odnosno morao znati za nepovoljno ekonomsko-finansijsko stanje stečajnog dužnika, ako je svoja devizna sredstva koja je oročio kod stečajnog dužnika ( tužioca u pobojnoj parnici) podigao pre roka dospelosti a isplata oročenih iznosa nije izvršena na uobičajen način u poslovnici gde je ranije vršena uplata - već na drugom mestu - trezoru tužioca