1) otpremninu pri odlasku u penziju najmanje u visini tri prosečne plate zaposlenog u momentu isplate , s tim što tako isplaćena otpremnina ne može biti niža od tri prosečne plate po zaposlenom kod poslodavca u momentu isplate , odnosno tri prosečne plate po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, ako je to za zaposlenog povoljnije;
Pravilnik o poreskoj prijavi za porez po odbitku (RS)632 Otpremnine , odnosno novčane naknade koje poslodavac isplaćuje zaposlenom za čijim je radom prestala potreba, u skladu sa ZOR - iznad iznosa koji je utvrđen tim zakonom.
Pravilnik o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem (RS)Grupa 414000 - Socijalna davanja zaposlenima sadrži sintetička konta na kojima se knjiže isplate naknada koje idu na teret fondova, rashodi za obrazovanje dece zaposlenih, otpremnine i pomoći i pomoć u medicinskom lečenju zaposlenog ili članova uže porodice i druge pomoći zaposlenom, zaduženjem odgovarajućih subanalitičkih konta u okviru ove grupe uz odobrenje odgovarajućih subanalitičkih konta u okviru grupe 236000 - Obaveze po osnovu socijalne pomoći zaposlenima, i to:
Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (RS)Direktoru ustanove kome u drugom i svakom narednom mandatu prestane dužnost razrešenjem, bez prestanka radnog odnosa, a koji ne može da se rasporedi na poslove koji odgovaraju stepenu i vrsti njegovog obrazovanja, prestaje radni odnos, uz isplatu otpremnine , u skladu sa zakonom.
Zakon o učeničkom i studentskom standardu (RS)Ako nema slobodnog radnog mesta, direktoru prestaje radni odnos uz isplatu otpremnine , u skladu sa zakonom.
Zakon o porezu na dohodak građana (RS)19) otpremnine , odnosno novčane naknade koje poslodavac isplaćuje zaposlenom za čijim je radom prestala potreba, u skladu sa zakonom kojim se uređuju radni odnosi - do iznosa koji je utvrđen tim zakonom;
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (RS)2. ovog člana, odmah obustavi izmirenje novčanih obaveza koje poreski obveznik ima prema trećim licima na osnovu ugovora o promeni poverilaca, odnosno dužnika u određenom obligacionom odnosu (asignacija, cesija i dr.), po osnovu prebijanja (kompenzacija) i po drugom osnovu u skladu sa zakonom, osim za plaćanja po osnovu isplata ... otpremnina ...
Zakon o porezu na dobit pravnih lica (RS)Obračunate otpremnine i novčane naknade zaposlenom po osnovu odlaska u penziju ili prestanka radnog odnosa po drugom osnovu, priznaju se kao rashod u poreskom bilansu u poreskom periodu u kome su isplaćene .
Zakon o radu (RS)Otpremnina zbog odlaska u penziju iz člana 125. stav 1. tačka 3) ovog zakona isplaćuje se u visini tri prosečne zarade u privredi Republike.
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.
Zaradom u smislu člana 158. ovog zakona smatra se prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina .
Nakon otvaranja stečajnog postupka, pravo na isplatu otpremnine usled ispunjenosti zakonskih uslova za odlazak u starosnu penziju treba ceniti prema zakonu koji uređuje stečajni postupak kao ledž specialis u odnosu na Zakon o radu.
...Prema članu 158. stav 1. Zakona o radu, poslodavac je dužan, pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) tog zakona, zaposlenom isplatiti otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu, te je datum isplate otpremnine tužilji, odnosno činjenicu da li je tužilji otpremnina isplaćena pre ili posle podnošenja tužbe, bitno utvrditi prilikom odlučivanja o zahtevu tužilje za poništaj rešenja o otkazu ugovora o radu.
...poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu u smislu člana 179. stav 1. tač. 9. Zakona o radu, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.
...Državnom službeniku i namešteniku prvo prestaje radni odnos, pa mu se onda isplaćuje otpremnina , a prestanak radnog odnosa nije uslovljen prethodnom isplatom otpremnine , kao što je to predviđeno odredbom člana 158. stav 1. Zakona o radu.
...Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu u smislu člana 179. tačka 9. Zakona o radu, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu, a otpremnina ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i ? zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu.
...Zaposleni koji je ostvario pravo na otpremninu , po osnovu prestanka radnog odnosa usled tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena kod jednog poslodavca, prilikom ponovnog prestanka radnog odnosa kod drugog poslodavca po istom osnovu ne može da zahteva isplatu otpremnine za svaku navršenu godinu rada prema ukupnom vremenu provedenom u radnom odnosu koje ima, već samo otpremninu srazmernu godinama rada kod poslodavca kod koga mu je prestao radni odnos.
...Poslodavac je dužan isplatiti , u skladu sa opštim aktom, zaposlenom otpremninu pri odlasku u penziju, najmanje u visini tri prosečne zarade.
...Isplata otpremnine je uslov punovažnosti rešenja o otkazu ugovora o radu zaposlenom višku a zaposleni se ne može unapred odreći tog prava bez sprovođenja postupka utvrđivanja opravdanosti ovakvih promena od strane poslodavca.
...Uslov punovažnosti rešenja o otkazu ugovora o radu po osnovu tehnološkog viška je isplata otpremnine pre otkaza ugovora o radu, a odricanje od prava na otpremninu pre donošenja odluke o tehnološkim, ekonomskim ili organizacionim promenama zbog kojih je prestala potreba za radom zaposlenih kod poslodavca je bez uticaja na zakonitost rešenja o otkazu ugovora o radu.
Zbog stečaja banke posle 31. godine rada dobio sam otkaz 02.01.2002. godine, isplaćena mi je otpremnina , odmah sam se prijavio Nacionalnoj službi za zapošljavanje, gde sam bi prijavljen do 24.11.2005. godine, da bi 25.11.2005. godine zasnovao stalni radni odnos. Da li je u periodu kada sam se nalazio na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje morao da mi ide radni staž, odnosno da li postoji mogućnost da isti otkupim retroaktivno?
...Moj poslodavac je drugim zaposlenima isplaćivao otpremninu po osnovu tehnološkog viška. Meni je isplatio niži iznos, sa obrazloženjem da sam ostvarila pravo na penziju. Da li imam pravo da tražim razliku?
...Koje su moje obaveze kao poslodavca prema radniku koji je tehnološki višak i da li moram da mu isplatim otpremninu i u kom iznosu, s obzirom da ugovorom o radu nije utvrđena visina otpremnine ?
...Prestao mi je radni odnos kao tehnološkom višku i isplaćena mi je otpremnina saglasno Zakonu o radu i Pojedinačnom kolektivnom ugovoru. Kod Nacionalne službe za zapošljavanje primao sam novčanu naknadu u trajanju od 12 meseci. Da li imam pravo na isplatu tri bruto zarade zbog odlaska u penziju?
...Da li je poslodavac bio u obavezi da zaposlenom, kome je prestao radni odnos 31.08.2003. godine zbog popunjavanja uslova za odlazak u starosnu penziju, isplati otpremninu , iako ista nije bila regulisana Pravilnikom o radu i Ugovorom o radu, a poslodavac nije potpisnik kolektivnog ugovora? Da li je poslodavac sada u obavezi da tome radniku, na njegov zahtev, isplati otpremninu po novom Zakonu o radu, i ako jeste, u kom iznosu?
...Kao tehnološki višak ostao sam neraspoređen i prestao mi je radni odnos 30.04.2005. godine, a od 01.05.2005. godine sam prijavljen kod Nacionalne službe za zapošljavanje, gde ostvarujem pravo na novčanu naknadu i pravo na penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstvenu zaštitu. Do sada mi nije isplaćena otpremnina , a 12.09.2005. godine uručen mi je Aneks - otkaza Ugovora o radu. Po kom propisu treba da mi se obračuna i isplati otpremnina ?
...Odlazim u penziju krajem 2005. godine. Čuo sam da postoje različita rešenja po pitanju isplate otpremnine između novog Zakona o radu i Opšteg kolektivnog ugovora. Koji propis će se u mom slučaju primeniti?
4. Zaposleni ima pravo na otpremninu u iznosu od dinara (visina otpremnine se određuje opštim aktom ili ugovorom o radu a najmanji iznos utvrđen je zakonom, u zavisnosti od godina provedenih u radnom odnosu), koja će se isplatiti najkasnije do godine.
S obzirom na to, a imajući u vidu da poslodavac nije mogao da zaposlenom obezbedi obavljanje drugih poslova, odnosno da ga osposobi za rad na drugim poslovima, odlučeno je da se zaposlenom otkaže ugovor o radu, s tim što je poslodavac saglasno zakonu u obavezi da zaposlenom isplati pripadajuću otpremninu .