Poreska policija
Dostavljanje izveštaja Poreskoj policiji
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (RS)5) ovlašćena službena lica Poreske policije u smislu propisa o poreskoj administraciji;
Zaposlenom u Ministarstvu unutrašnjih poslova, pripadniku Bezbednosno-informativne agencije, pripadniku Vojnobezbednosne i Vojnoobaveštajne agencije, zaposlenom u organu nadležnom za spoljne poslove koji radi na određenim poslovima pod posebnim uslovima, profesionalnom vojnom licu prema propisima o Vojsci Srbije, zaposlenom u Upravi, ovlašćenom službenom licu Poreske policije u smislu propisa o poreskoj administraciji, svakih 12 meseci efektivno provedenih na tim poslovima računa se najviše kao
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (RS)Poreski izvršitelj je ovlašćen da udalji lice koje ometa sprovođenje prinudne naplate, kao i da zatraži pomoć policije ako se ometanje nastavi ili ako lice koje poseduje stvari odbije da ih učini dostupnim za potrebe sprovođenja prinudne naplate.
Poreski izvršitelj ovlašćen je da udalji lice koje ometa sprovođenje prinudne naplate, kao i da zatraži pomoć policije ako se ometanje nastavi ili ako lice koje poseduje nepokretnost odbije da je učini dostupnom radi sprovođenja prinudne naplate.
Otkrivanje poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca obavlja Poreska policija .
Radi otkrivanja poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca Poreska policija u predkrivičnom postupku postupa kao organ unutrašnjih poslova i ovlašćena je da, u skladu sa zakonom, preduzima sve potražne radnje, izuzev ograničenja kretanja.
Poreska policija , u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje krivični postupak, može pozivati i saslušavati osumnjičenog uključujući i njegovo prinudno dovođenje, pre pokretanja krivičnog postupka izvršiti pretresanje stana, poslovnih ili drugih prostorija, prevoznih sredstava i lica kada postoje osnovi sumnje da je izvršeno poresko krivično delo i izvršiti prinudno oduzimanje predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku za poreska krivična dela. Pretresanje stana i drugih
Ovlašćenja iz st. 3. i 4. ovog člana Poreska policija preduzima samostalno, a ukoliko se prilikom sprovođenja tih ovlašćenja osnovano očekuje otpor, na zahtev Poreske policije , Ministarstvo unutrašnjih poslova pružiće pomoć radi omogućavanja sprovođenja izvršenja tih ovlašćenja. Sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Poreska policija ostvaruje i druge oblike saradnje.
Nadležni rukovodilac Poreske uprave iz stava 1. ovog člana dužan je da u roku od 24 sata od prijema izveštaja iz stava 1. ovog člana taj izveštaj sa dokazima prosledi rukovodiocu Poreske policije .
Na osnovu prikupljenih obaveštenja Poreska policija sastavlja krivičnu prijavu, u kojoj navodi dokaze za koje je saznala prilikom prikupljanja obaveštenja i podnosi je javnom tužiocu.
Ako Poreska policija , posle podnošenja krivične prijave, sazna za nove činjenice, dokaze ili tragove krivičnog dela, dužna je da prikupi potrebna obaveštenja i izveštaj o tome, kao dopunu krivične prijave, dostavi javnom tužiocu.
Poreska policija dužna je da u krivičnom postupku sarađuje sa sudom i tužilaštvom.
Javni tužilac dužan je da o svojoj odluci po krivičnoj prijavi obavesti rukovodioca Poreske policije u roku od osam dana od dana donošenja odluke.
Ako se u postupku iz člana 135. stav 3. ovog zakona utvrdi da u radnjama lica nema elemenata poreskog krivičnog dela, već one predstavljaju druga kažnjiva dela, inspektor Poreske policije će podneti odgovarajuću prijavu nadležnom organu.
Nadležni organ kojem je podneta prijava iz stava 1. ovog člana dužan je da o ishodu postupka obavesti rukovodioca Poreske policije u roku od osam dana od dana donošenja odluke povodom prijave.
Činjenice i dokaze od značaja za visinu poreske obaveze, utvrđene u postupku iz člana 135. stav 3. ovog zakona, inspektor Poreske policije dostavlja organizacionoj jedinici Poreske uprave gde je poreski obveznik registrovan.
Za izvršavanje poslova na otkrivanju i prijavljivanju poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca obrazuje se Poreska policija , kao posebna organizaciona jedinica Poreske uprave.
Poreska policija planira, organizuje i izvršava poslove iz stava 1. ovog člana, u skladu sa zakonom.
Poreskom policijom rukovodi glavni inspektor Poreske policije koga, na predlog ministra, postavlja Vlada.
Inspektoru Poreske policije izdaje se službena značka i legitimacija ovlašćenog službenog lica.
Inspektor Poreske policije u obavljanju poslova mora imati službenu značku i legitimaciju.
Akt o službenoj legitimaciji inspektora Poreske policije , poreskog inspektora i poreskog izvršitelja, kao i o službenoj znački inspektora Poreske policije donosi ministar.
Inspektor Poreske policije mora imati zaštitnu opremu sa oznakama Poreske policije čiji izgled i slučajeve u kojima se koristi, propisuje ministar.
Inspektoru Poreske policije računa se uvećani staž osiguranja, tako što se svakih 12 meseci efektivno provedenih na radu računa kao 16 meseci staža osiguranja.
Kada je u toku postupka utvrđeno da je okrivljeni, kao odgovorno pice u svom preduzeću, uočio grešku u knjiženju kupljene robe, pa je pozvao terensku kontrolu finansijske policije koja je to i potvrdila, a naknadno je okrivljeni uplatio porez na dobit preduzeća, tada nije dokazano da je okrivljeni izvršio krivično delo poreske utaje iz čl. 229. st. 1. KZ.
...Inspektor finansijske policije nije ovlašćen da izvršava rešenje o porezu na prihod od samostalne delatnosti utvrđene rešenjem poreskog organa
...Kad finansijska policija utvrdi da nisu plaćeni porezi i doprinosi u smislu člana 23. stav 2. Zakona o porezu na dohodak građana, nije ovlašćen sam da utvrđuje obavezu plaćanja, već zapisnik dostavlja jedinici Republičke uprave prihoda da donese rešenje