Traženo: brisanje krivične sankcije

Ukupno nađeno: 34 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 28 pronadjenih primera ovde su prikazana 24 nasumice izabrana.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Zakon o prekršajima (RS)

Podaci o kažnjenim licima iz registra sankcija mogu se dati samo drugom sudu, nadležnom tužilaštvu, policiji i organima inspekcije, u vezi sa krivičnim postupkom ili postupkom za prekršaj koji se vodi protiv lica koje je ranije bilo kažnjavano za prekršaj, organima nadležnim za izvršenje sankcija za prekršaje ili nadležnim organima koji učestvuju u postupku brisanja kazne .

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (RS)

Za vreme dok se vozač nalazi na izdržavanju kazne zatvora zbog učinjenih prekršaja iz ovog zakona, kao i kazne zatvora zbog učinjenih krivičnih dela navedenih u članu 197. stav 3. tač. 2), 3) i 4) ovog zakona, kao i trajanja izrečene zaštitne mere, odnosno mere bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom, ne teče predviđeni rok za brisanje kaznenih poena iz stava 3. ovog člana.

Zakon o javnom beležništvu (RS)

1) koje je bilo osuđeno za krivično delo protiv pravnog saobraćaja, protiv službene dužnosti, kao i za drugo krivično delo za koje je zaprećena kazna od pet godina zatvora ili teža kazna , koje ga čini nedostojnim za obavljanje javnobeležničke delatnosti sve dok kazna ne bude brisana po zakonu;

Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (RS)

2) da nije pravnosnažno osuđivano a kazna nije brisana ili se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti i krivična dela protiv privrede, protiv službene dužnosti i finansiranja terorizma;

Zakon o privrednim prestupima (SCG)

(1) Osuda pravnog lica i odgovornog lica na novčanu kaznu briše se iz evidencije ako osuđeno pravno lice i odgovorno lice u roku od tri godine od dana pravnosnažnosti presude kojom je izrečena kazna ne učini novi privredni prestup, odnosno ako odgovorno lice ne učini krivično delo koje sadrži obeležja privrednog prestupa.

(2) Pravnom licu i odgovornom licu koje je više puta bilo osuđivano za privredni prestup brisaće se ranije osude ako u roku od tri godine od dana pravnosnažnosti presude kojom je izrečena poslednja kazna ne učini novi privredni prestup, odnosno ako odgovorno lice ne učini krivično delo koje sadrži obeležja privrednog prestupa.

(2) Podaci iz evidencije za osuđena odgovorna lica mogu se dati samo sudu, javnom tužilaštvu, organima unutrašnjih poslova i organima inspekcije u vezi sa krivičnim postupkom ili postupkom za privredni prestup koji se vodi protiv lica koje je ranije bilo osuđivano za privredni prestup, organima nadležnim za izvršenje sankcija za privredne prestupe ili nadležnim organima koji učestvuju u postupku brisanja osude.

Krivični zakon SRJ (SCG)

(1) Osuda o izrečenoj sudskoj opomeni i osuda kojom je učinilac krivičnog dela oslobođen od kazne brišu se iz kaznene evidencije ako osuđeni u roku od jedne godine od dana pravnosnažnosti sudske odluke ne učini novo krivično delo.

(2) Uslovna osuda briše se iz kaznene evidencije posle jedne godine od kad je proteklo vreme proveravanja ako za to vreme osuđeni ne učini novo krivično delo.

(3) Osuda na novčanu kaznu briše se iz kaznene evidencije kad proteknu tri godine od dana izvršene, zastarele ili oproštene kazne ako za to vreme osuđeni ne učini novo krivično delo.

(4) Osude na zatvor do jedne godine i na maloletnički zatvor brišu se iz kaznene evidencije kad protekne pet godina od dana izdržane, zastarele ili oproštene kazne ako za to vreme osuđeni ne učini novo krivično delo.

može, na molbu osuđenog, odrediti da se briše iz kaznene evidencije osuda na zatvor preko jedne godine do tri godine, ako je proteklo pet godina od dana izdržane, zastarele ili oproštene kazne , a u tom vremenu osuđeni nije izvršio novo krivično delo. Prilikom odlučivanja o brisanju osude sud će voditi računa o vladanju osuđenog posle izdržane kazne , o prirodi krivičnog dela i o drugim okolnostima koje mogu biti od značaja za ocenu opravdanosti brisanja ...

(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati sudu, javnom tužilaštvu i organima unutrašnjih poslova u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi protiv lica koje je ranije bilo osuđeno, nadležnim organima za izvršenje krivičnih sankcija i nadležnim organima koji učestvuju u postupku davanja amnestije, pomilovanja ili brisanja osude.

Zakon o amnestiji (SCG)

Amnestija iz st. 1. i 2. ovog člana obuhvata oslobođenje od krivičnog gonjenja, oslobođenje od izvršenja kazne i brisanje osude.

Brisanje osude iz kaznene evidencije za krivična dela iz člana 1. ovog zakona izvršiće po službenoj dužnosti organi koji vode kaznenu evidenciju, u roku od tri dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Zakon o krivičnom postupku (RS)

(1) Kad po zakonu brisanje osude nastupa protekom određenog vremena i pod uslovom da osuđeni u tom vremenu ne učini novo krivično delo (čl. 93. st. 1, 3. i 4. Krivičnog zakona Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije), rešenje o brisanju osude donosi po službenoj dužnosti organ unutrašnjih poslova nadležan za vođenje kaznene evidencije.

Zakon o pomilovanju (SCG)

1) daje oslobođenje od krivičnog gonjenja ili potpuno ili delimično oslobođenje od izvršenja kazne , zamenjuje izrečena kazna blažom kaznom ili uslovnom osudom ili se određuje brisanje osude;

Brisanje osude pomilovanjem nije ograničeno visinom izrečene kazne niti vrstom krivičnog dela za koje je izrečena osuda.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 6 pronadjenih primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Rehabilitacija po Krivičnom zakoniku podrazumeva potpunu rehabilitaciju osuđenog lica - prestanak svih pravnih posledica nakon izdržane, zastarele ili oproštene osude, brisanje te osude iz kaznene evidencije i davanje osuđenom licu status neosuđivanog lica. Ako je za brisanu osudu dat izvod iz kaznene evidencije, ona ne može biti cenjena prilikom odmeravanja kazne , kao otežavajuća okolnost u smislu ranije osuđivanosti, jer bi to bilo suprotno odredbi čl. 97. KZ-a.

...

Po odredbama člana 94.KZ SFRJ nema razlike u korišćenju podataka iz kaznene evidencije datih sudu, javnom tužilaštvu i organima unutrašnjih poslova u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi protiv lica koje je ranije bilo osuđeno .stav 1.i datih istim organima u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi protiv lica čija je osuda brisana .stav 3.te prema tome ranija osuđivanost može se uzeti kao otežavajuća okolnost prilikom odmeravanja kazne u smislu člana 41.stav 1.KZ SFRJ

...

Nije povređen krivični zakon na štetu optuženog kada je brisana osuda cenjena kod odmeravanja kazne u smislu odredbi člana 41 st. 1 i 2 Krivičnog zakona Savezne Republike Jugoslavije u sklopu ranijeg života optuženog.

...

Podaci iz evidencije osuđenih pravnih lica mogu se dati samo SAMO sudu, javnom tužilaštvu, organima unutrašnjih poslova i organima inspekcije u vezi sa krivičnim postupkom ili postupkom za privredni prestup, organima nadležnim za izvršenje sankcija za privredne prestupe ili nadležnim organima koja učestvuju u postupku brisanja osude

...

Kad je aktom o pomilovanju izrečena kazna iz pravnosnažne presude, zamenjena blažom kaznom ili uslovnom osudom, onda je u postupku za brisanje osude relevantna krivična sankcija iz akta o pomilovanju, a ne iz pravnosnažne presude.