Vanredni pravni lekovi
Zakon o parničnom postupku (RS)VANREDNI PRAVNI LEKOVI
4. Odnos između predloga za ponavljanje postupka i drugih vanrednih pravnih lekova
Zakon o republičkim administrativnim taksama (RS)Za vanredni pravni lek - 2.460
Taksa iz ovog tarifnog broja ne plaća se za vanredni pravni lek u postupku naknadnog upisa činjenice rođenja u matičnu knjigu rođenih.
Zakonik o krivičnom postupku (RS)2. Vanredni pravni lekovi
Zakon o izvršenju i obezbeđenju (RS)Za odlučivanje u postupku izvršenja i obezbeđenja stvarno je nadležan osnovni i privredni sud, u skladu sa zakonom koji određuje nadležnost sudova, izuzev za odlučivanje po vanrednim pravnim lekovima , u kom slučaju se nadležnost suda određuje u skladu sa zakonom.
Pravilnik o disciplinskom postupku i disciplinskoj odgovornosti javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca (RS)U disciplinskom postupku nisu dozvoljeni vanredni pravni lekovi , niti ponavljanje postupka.
Krivični zakonik (RS)(2) U slučaju da posle pravnosnažnosti presude, na osnovu koje su nastupile pravne posledice osude, ta presuda bude izmenjena po vanrednom pravnom leku , nastupanje ili dalje trajanje pravnih posledica osude usklađuje se sa novom odlukom.
(2) Ako je aktom amnestije ili pomilovanja ili odlukom suda po vanrednom pravnom leku izrečena kazna smanjena, vreme potrebno za nastupanje zastarelosti određuje se prema novoj kazni, ali se tok zastarelosti računa od ranije pravnosnažne presude.
Sudski poslovnik (RS)<lat>Ako u istom predmetu po kome je odluka u drugom stepenu delimično ukinuta, a delimično potvrđena, pa u delu po kome je potvrđena, u postupku po vanrednim pravnim lekovima bude ukinuta, drugostepena i prvostepena odluka, u pogledu ponovnog zavođenja postupiće se u smislu stava prvog ovog člana, to jest predmet u ovom delu dobiće istu oznaku koju nosi deo predmeta koji je ponovno zaveden usled delimičnog ukidanja u drugom stepenu.</lat>
Predmeti koji su po ranijim propisima razvedeni kao rešeni, odnosno po kojima mora da se postupa i posle 1. januara 2010. godine (redovni, vanredni pravni lekovi i sl.), posebno se evidentiraju, ukoliko u sudu ne postoji IKT.
Etički kodeks javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Republike Srbije (RS)- postupali u istom predmetu kao sudija za prethodni postupak ili kao sudija ili sudija - porotnik odlučivali o potvrđivanju optužnice ili u tom svojstvu učestvovali u donošenju meritorne odluke o optužbi koja se pobija žalbom ili vanrednim pravnim lekom , ili učestvovali u postupku kao sudija, oštećeni kao tužilac, privatni tužilac, branilac, zakonski zastupnik ili punomoćnik oštećenog, odnosno oštećenog kao tužioca ili privatnog tužioca, ili saslušani kao svedok ili kao veštak, ako Zakonikom o
Zakon o parničnom postupku (RS)Stranku mora da zastupa advokat u postupku po vanrednim pravnim lekovima , izuzev ako je sama advokat.
Odredbe iz st. 1. do 4. ovog člana primenjuju se i u postupku po vanrednom pravnom leku .
Umešač može da stupi u parnicu u toku celog postupka sve do pravnosnažnosti odluke o tužbenom zahtevu, kao i u toku postupka nastavljenog izjavljivanjem vanrednog pravnog leka .
Zahtev za preispitivanje pravnosnažne presude, kao vanredni pravni lek , može podneti samo Republički javni tužilac, a ne i stranka.
...Nedozvoljen je predlog za ponavljanje postupka kao vanredni pravni lek , protiv rešenja kojim se konstatuje da se tužba smatra povučenom, s obzirom na to da to rešenje ne ispunjava uslove u pogledu materijalne pravnosnažnosti.
...Odredbom člana 485. stav 4. ZKP-a ograničeno je pravo okrivljenog na podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti i to kako vremenski, tako i u pogledu razloga zbog kojih okrivljeni može podneti ovaj vanredni pravni lek .
...Zakonom je propisano u kojim slučajevima i pod kojim uslovima se revizija kao vanredni pravni lek može koristiti.
...Protiv presude Vrhovnog kasacionog suda donete u prekršajnoj stvari, ne može se izjaviti zahtev za vanredno preispitivanje pravnosnažne presude, kao vanredni pravni lek .
...Donošenjem novog Zakonika o krivičnom postupku, nije predviđen vanredni pravni lek zahtev za vanredno ublažavanje kazne, koji je bio predviđen odredbom čl. 415. ranijeg Zakonika o krivičnom postupku.
...Žalbeni razlozi na koje se upućuje u reviziji ne mogu istovremeno biti i revizijski razlozi, jer revizija kao vanredni pravni lek mora da sadrži sve ono što je u članu 357. ZPP propisano za sadržinu žalbe.
...Pravnosnažna presuda o razvodu braka ne može se pobijati vanrednim pravnim lekovima .
...Protiv pravnosnažne odluke suda ne može se izjaviti žalba, već vanredni pravni lek .
...Ne može se prihvatiti učešće trećeg lica kao umešača ako se pravno dejstvo presude na to lice ne odnosi niti je ono imalo položaj jedinstvenog suparničara sa tuženim, pa to lice ne može da izjavi vanredni pravni lek .
...Uloženi vanredni pravni lekovi ne sprečavaju nastupanje pravosnažnosti i izvršnosti odluke, niti razlog koji sprečava izvršenje.
...Zahtev za vanredno preispitivanje sudske odluke podnet posle stupanja na snagu ZUS-a ("Sl. glasnik RS", broj 111/09) nije dozvoljen, jer ovim zakonom nije propisan kao pravni lek koji se može izjaviti protiv pravnosnažne odluke donete u upravnom sporu.
...Zahtev za ispitivanje zakonitosti pravnosnažne presude, kao vanredni pravni lek , shodno čl. 430. ZKP, ne može se podneti zbog osporavanja činjeničnog stanja.
...Podnošenje vanrednog pravnog leka protiv odluke koja predstavlja izvršnu ispravu nije razlog za odlaganje izvršenja.