Obveznik doprinosa za socijalno osiguranje lica koja po propisima o dečijoj zaštiti koriste pravo na novčanu naknadu po osnovu porodiljskog odsustva je lice koje obezbeđuje tu novčanu naknadu.
2) naknada zarade, odnosno plate za vreme privremene sprečenosti za rad koje isplaćuje poslodavac, porodiljskog odsustva, kao i za vreme plaćenog odsustva;
Zakon o doprinosima za socijalno osiguranje (RS)Za lica koja, po propisima o dječjoj zaštiti, koriste pravo na novčanu naknadu po osnovu porodiljskog odsustva, obveznik doprinosa za socijalno osiguranje je lice koje obezbjeđuje tu naknadu.
2) naknada zarade, odnosno plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad koje isplaćuje poslodavac, porodiljskog odsustva, i za vrijeme plaćenog odsustva, i
Zakon o doprinosima za socijalno osiguranje (RS)Raspored državnog službenika, odnosno namještenika se ne može vršiti za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zbog bolesti, u vrijeme trudnoće ili porodiljskog odsustva.
Zakon o društvenoj brizi o deci (RS)socijalno ugroženih porodica i tačka 6); čl. 5. do 9; člana 11. stav 1. tač. 1) do 4) i tačka 5) u delu koji se odnosi na decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju; stav 2. u delu koji se odnosi na tač. 1) do 4); čl. 12. do 30; član 31. u delu koji se odnosi na decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju; član 36. stav 1. u delu koji se odnosi na pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog, produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva...
1) naknada zarade za vreme porodiljskog i produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta;
Pravo na naknadu zarade, odnosno plate (u daljem tekstu: naknada zarade) za vreme porodiljskog i produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta imaju:
Osnovicu za utvrđivanje naknade zarade za lica iz člana 12. stav 1. tač. 2) i 3) ovog zakona čini prosečna mesečna osnovica na koju se plaćaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje u poslednjih šest meseci pre meseca u kome je započeto korišćenje porodiljskog odsustva umanjena za iznos poreza i doprinosa koji se na tu osnovicu obračunavaju.
Pravo na materinski dodatak ima svaka majka, osim majke koja ima pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva.
Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje bliže uslove i način ostvarivanja prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog, produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta (čl. 12. do 18), materinski dodatak (čl. 19. do 20), pomoć za opremu novorođenčeta (čl. 20a), dodatak na decu (čl. 21. do 29), kao i prava iz čl. 30. do 32., i visinu naknade koja se obezbeđuje iz budžeta za ostvarivanje prava iz čl. 30. do 32. ovog zakona.
Prvostepeni organi, nadležni za rešavanje o pravima iz ovog zakona, izvršiće usklađivanje prava na novčanu pomoć nezaposlenoj ženi za vreme porodiljskog odsustva i novčanu pomoć nezaposlenom licu i redovnom studentu, za vreme trudnoće i porođaja, koje je ostvareno po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona, sa odredbama ovog zakona o pravu na materinski dodatak, u roku od mesec dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Licima koja ostvare pravo na materinski dodatak u skladu sa ovim zakonom u vreme trajanja materinskog dodatka uračunaće se i vreme za koje su koristili pravo na novčanu pomoć nezaposlenoj ženi za vreme porodiljskog odsustva, odnosno novčanu pomoć nezaposlenom licu i redovnom studentu za vreme trudnoće i porođaja, po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona.
Zakon o evidencijama u oblasti rada (SCG)- časovi porodiljskog odsustva i skraćenog radnog vremena roditelja sa detetom;
Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom (RS)Za ostvarivanje prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta (u daljem tekstu: naknada zarade) i ostvarivanje prava na roditeljski dodatak - redosled rođenja dece u porodici utvrđuje se u odnosu na dan podnošenja zahteva za ostvarivanje ovih prava, prema datumu i času rođenja upisanih u matičnu knjigu rođenih.