Poslovnik Velikog personalnog veća (RS)
Pravila za primenu Odluke o utvrđivanju kriterijuma i merila za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti i za postupak preispitivanja odluka prvog sastava Visokog saveta sudstva o prestanku sudijske dužnosti (RS)- ako je, pre 16. decembra 2009. godine, u postupku pred Velikim personalnim većem Vrhovnog suda Srbije podnosiocu prigovora utvrđeno da je učestvovao u radnjama ili službama koje nisu u skladu sa vršenjem sudijske dužnosti, a ove aktivnosti ozbiljno ugrožavaju nepristrasnost i nezavisnost sudije;
- odluke Velikog personalnog veća
Memorandum o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici (RS)U skladu sa Nacionalnom strategijom reforme pravosuđa neophodno je utvrditi novu mrežu sudova i tužilaštava, koja će uključivati i prekršajne sudove, kao i apelacione sudove u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu i Upravni sud za celu teritoriju Srbije. U periodu 2008-2010. godine planirano je osnivanje nacionalnog instituta za obuku u pravosuđu (Pravosudna akademija), osnivanje službe administrativne kancelarije i integrisanje nadležnosti Velikog personalnog veća i Nadzornog odbora za Visoki savet
Odluka o utvrđivanju kriterijuma i merila za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti za izbor sudija i predsednika sudova (RS)Smatra se da kandidat nije ispunio kriterijume i merila iz ove odluke ako mu je Veliko personalno veće utvrdilo razloge za razrešenje.
Visoki savet sudstva će u svakom konkretnom slučaju oceniti da li kandidat kome je u postupku pred Velikim personalnim većem izrečena disciplinska mera ispunjava kriterijume i merila iz ove odluke.
Razlozi za sumnju u dostojnost postoje ako je u postupku pred Velikim personalnim većem utvrđeno da sudija obavlja druge poslove i službe koji su nespojivi sa sudijskom dužnošću.
Visoki savet sudstva, prilikom ocenjivanja stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata za sudiju i predsednika suda pribavlja podatke od suda iz kojeg potiče kandidat, neposredno višeg suda, Nadzornog odbora, Velikog personalnog veća u Vrhovnom sudu Srbije i drugih organa, a mišljenje od sednice svih sudija.
Odluka o utvrđivanju nacionalne strategije reforme pravosuđa (RS)Sadašnje stanje: Rukovođenje sudskim sistemom Srbije u ovom trenutku vrše: Ministarstvo pravde, predsednik Vrhovnog suda Srbije; predsednici različitih sudova; Visoki savet pravosuđa; Veliko personalno veće i Nadzorni odbor, čije se uloge delimično preklapaju. Pravosudnom sistemu nedostaje jedinstven i nezavistan okvir rukovođenja koji omogućava adekvatnu upravu, manji stepen zavisnosti od Ministarstva pravde i bolje funkcionisanje sudova.
... velikoj ... Veliko personalno veće ...
pravde na Visoki savet sudstva, Visoki savet sudstva će nadgledati sprovođenje administrativne uprave iz poslovnika i dalje unapređivati delotvornost upravljanja predmetima i rezultate rada sudova, zajedno sa predsednicima sudova i učešćem Ministarstva pravde u skladu sa zakonom. Uz podršku nove Administrativne kancelarije Visoki savet sudstva će imati kapacitete za integrisano upravljanje pravosuđem, u skladu sa obimom nadležnosti propisanih zakonom, preuzimajući odgovornosti Velikog personalnog veća ...
Sadašnje stanje: Dosadašnja praksa izbora sudija i tužilaca je pokazala da su izbori bili često podložni političkim pritiscima i ličnim uticajima. Sudije i tužioci koji su se opirali političkim pritiscima i zastrašivanjima su bili podvrgnuti disciplinskim postupcima ili razrešavani funkcija. Formiranjem Visokog saveta pravosuđa i Velikog personalnog veća ovi problemi su značajno umanjeni, ali pošto je proces predlaganja, izbora, napredovanja i razrešavanja sudija ograničen Ustavnim rešenjem i ima nedostatak
Poslovnik Velikog personalnog veća (RS)Veliko personalno veće (u daljem tekstu: Veće ) čini devet sudija Vrhovnog suda Srbije.
Zakon o Visokom savetu pravosuđa (RS)Kad se odlučuje o prigovoru na odluku Velikog personalnog veća , sudija koji je član Velikog personalnog veća zamenjuje se sudijom Vrhovnog suda Srbije koga ostali odrede žrebom.
Poslovnik o uređenju i radu Vrhovnog suda Srbije (RS)U Vrhovnom sudu obrazuje se: Krivično odeljenje, Građansko odeljenje, Upravno odeljenje, Odeljenje sudske prakse, Veliko personalno veće , Nadzorni odbor, Sekretarijat i Služba za opšte poslove.
Sastav Velikog personalnog veća uređuje se Zakonom o sudijama i posebnim poslovnikom.
Opštoj sednici može prisustvovati sudija koji je u postupku za razrešenje izjavio prigovor protiv mere Velikog personalnog veća i usmeno pružiti objašnjenje i dokaze za svoje tvrdnje.
- donosi Poslovnik o uređenju i radu Vrhovnog suda Srbije i Poslovnik Velikog personalnog veća ;
- odlučuje o prigovoru sudije izjavljenom protiv izrečene mere Velikog personalnog veća u postupku za razrešenje zbog nesavesnog ili nestručnog vršenja dužnosti;
Kolegijum suda razmatra organizaciona pitanja, izveštaje o radu sudskih odeljenja i suda u celini i sva druga pitanja od značaja za funkcionisanje suda i donosi zaključke po pitanjima koja će biti stavljena na dnevni red Opšte sednice i Velikog personalnog veća .
Sekretarijat pomaže predsedniku suda u sudskoj upravi, obavlja stručne i administrativne poslove za Opštu sednicu, Veliko personalno veće i Nadzorni odbor, postupa po predstavkama i pritužbama i obavlja sve druge poslove koje mu poveri predsednik suda koji su od značaja za pravilan i blagovremen rad suda.
Sekretar Vrhovnog suda neposredno organizuje rad u Sekretarijatu u vršenju poslova sudske uprave, poslove za Opštu sednicu i Veliko personalno veće , rukovodi radom Službe za opšte poslove, priprema akte koje donosi predsednik suda, organizuje vršenje poslova u postupanju po predstavkama i pritužbama i vrši druge poslove koje mu poveri predsednik suda.
Narodna skupština Republike Srbija nije ovlašćena da imenuje članove Velikog personalnog veća , kao samostalnog sudskog tela